Zanocuj w lesie

Informacja nt. Programu „Zanocuj w lesie”

Jeśli cenisz sobie bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie - to ta oferta Lasów Państwowych jest właśnie dla Ciebie! Miłośników nocowania w lesie zachęcamy do skorzystania z z programu "Zanocuj w lesie".

W naszym Nadleśnictwie mamy wyznaczony obszary objęty programem!

LOKALIZACJA

Obszar Bukowiec

Klinkij w mapę

Lokalizacja widoczna jest również na mapie >> MAPA << oraz z poziomu aplikacji Mbdl (android) >> POBIERZ <<  lub (iPhone) >> POBIERZ <<
Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

UWAGA:
Biorąc pod wzgląd interesy wszytskich stron, wyłączono z użytkowania oddział numer 8, w którym zlokalizowana jest stanica myśliwska wraz z miejscem rozniecania ognia.

Informacje o nowym miejscu przeznaczonym do używania otwartego ognia znajdują się poniżej.
Lokalizacja miejsca parkingowego pozostaje bez zmian.

Aktualna mapa do pobrania u dołu artykułu.

INFORMACJE PORZĄDKOWE

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru >> REGULAMIN <<
 2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
  UWAGA:
  Wyznaczone do tej pory miejsce przeznaczone do rozniecania ognia, zlokalizowane przy lesniczówce leśnictwa Bukowiec zostało zamknięte.
  Wyznaczono inne miejsce, zlokalizowane na przystani kajakowej: Rajkowski Młyn:

   
 3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ 
  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu >> ZASADY<<
 5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze.
  Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
 6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  Terminy polowań zbiorowych przypadają z reguły od października do końca lutego. Obszar programu ,,Zanocuj w lesie” zlokalizowany jest na terenie trzech obwodów łowieckich nr:
  189 – koło łowieckie Szarak Tczew  >> STRONA INTERNETOWA <<
  216 – koło łowieckie Kociewiak Rudno – brak strony internetowej
  217 – koło łowieckie Słonka Starogard Gdański  >> STRONA INTERNETOWA <<
 7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza >> FORMULARZ << oraz przesłanie go na adres >> ADRES @ << nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Karol Skonieczny
Starszy Specjalista Służby Leśnej
tel.: +48 585 633 260
karol.skonieczny@gdansk.lasy.gov.pl

ANKIETA EWALUACYJNA

Zachęcamy Państwa do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej.
Ankieta jest anonimowa i przenaczona dla wszytskich osób korzystających turytycznie i rekreacyjnie z lasów.

Dzięki zebranym informacjom będziemy mogli poznać Państwa oczekiwania i wprowadzić istotne zmiany.
Link: >> KLIKNIJ <<

POZOSTAŁE

Nadleśnictwo Starogard przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Nie zapomnij o dobrej lekturze. Przed wybraniem się na leśną przygodę - koniecznie przeczytaj niezwykle oryginalną książkę, łącząca w sobie elementy poradnika i przewodnika po lesie. Odkryj uroki leśnego survivalu z perspektywy jego miłośników, którzy dzielą się z czytelnikiem swoją wiedzą teoretyczną i praktyczną w niezwykle ciekawy sposób. >> LINK DO STRONY <<

Pamiętaj jednak- las to królestwo zwięrząt i roślin. Niezwykle złożone ekosystemy. Dlatego też nocowanie w lesie pomoże ci zrozumieć codzienne obowiązki i odpowiedzialność leśników. Wejdź do leśnego świata i zanurz się w nim zgodnie z 7 zasadami Leave No Trace (leśny savoir-vivre).