Lista aktualności Lista aktualności

Ceremonia upamiętnienia cmentarza żydowskiego w Bączku

27 października odsłonięto pamiątkową tablicę

Podczas uroczystości zaprezentowano tablicę informacyjną usytuowaną na potężnym głazie, tuż przy wejściu na cmentarz. Na tablicy, w kształcie nawiązującym do macewy, czyli tradycyjnej formy nagrobka żydowskiego, znajduje się inskrypcja w języku polskim i hebrajskim oraz nowoczesna forma upamiętnienia w postaci kodu QR, odsyłającego do szerszej charakterystyki nekropolii w Bączku koło Skarszew (nieopodal jeziora Borówno) umieszczonej na portalu zabytek.pl.

Cmentarz został upamiętniony w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej” realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ceremonia natomiast realizowana była we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W ramach lokalnej współpracy organizatorami uroczystości było Nadleśnictwo Starogard, na gruntach którego znajduje się cmentarz, a także instytucje zaangażowane w propagowanie kultury, budowanie relacji społecznych i upamiętnianie historii.

W ceremonii uczestniczyli goście:
Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku,
Starosta starogardzki,

Burmistrz Skarszew,
Przedstawiciele
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
Przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa,
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skarszewach,
Dyrektor Muzeum Ziemii Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim,
Dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej ,,Kociewie”,
Przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach,
Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej,
Nauczyciele i dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II nr 1 w Skarszewach,
Pracownicy Nadleśnictwa Starogard.

Ceremonia realizowana jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” (Komponent IV Sąsiedzi: przedmioty, ludzie, opowieści; Priorytet 2 Program opisu i oznakowania wybranych cmentarzy żydowskich), możliwego dzięki grantowi udzielonemu Muzeum POLIN przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Cmentarz żydowski w Skarszewach znajduje się w lesie opodal drogi do Starogardu Gdańskiego (ul. Starogardzka), patrząc od strony miasta – za jeziorem Borówno Wielkie. Powstał ok. 1780 roku. W okresie okupacji podczas II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców.
W 1939 r. na jego terenie rozstrzelano 250 Polaków i Żydów. Po wojnie część terenu cmentarza porosła lasem.
W 1962 r. jego obszar został uporządkowany, a na miejscu kaźni z 1939 r. wystawiono symboliczny pomnik.
Do dziś na powierzchni 0,7 ha zachowało się wiele nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1873 roku.
Macewy zostały wykonane z piaskowca. Widnieją na nich typowe zdobienia oraz inskrypcje w językach hebrajskim i niemieckim.
W 2022 roku dzięki współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Nadleśnictwa Brzozów cmentarz został oznaczony pamiątkową tablicą. Ceremonia prezentacji oznakowania wraz z poprzedzającymi ją warsztatami edukacyjnymi jest swego rodzaju ukoronowaniem procesu odzyskiwania pamięci o cmentarzu.

 

Linki do stron zewnętrznych:


 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną certyfikatem FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.

Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.

                                                                 PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!