Lista aktualności Lista aktualności

Czy wiesz, że …. ? Przymrozek i mróz

Mróz i przymrozek to odczuwalne dla nas zjawiska obniżenia temperatury powietrza związane z jej spadkiem poniżej 0 stopnia Celsjusza.

Czym różni się przymrozek od mrozu?

Dla większości z nas przymrozek to nieduży mróz, a więc większej różnicy między mrozem a przymrozkiem nie zauważamy. Jednak fachowe definicje ujawniają znacznie więcej różnic między tymi zjawiskami. Dowiedzmy się o nich więcej.

Z meteorologicznego punktu widzenia mróz to każda ujemna wartość temperatury, począwszy od minus 0,1 stopnia. Definicja przymrozku jest jednak bardziej skomplikowana i wbrew powszechnej opinii, nie ogranicza się ona tylko do niewielkiego mrozu.

Otóż o przymrozku możemy mówić tylko wówczas, gdy temperatura minimalna jest ujemna, a średnia dobowa jest dodatnia. Oznacza to, że w nocy lub o poranku musi panować mróz, zaś w ciągu dnia temperatura musi przejść na plus, aby średnia temperatura między tą zmierzoną w najzimniejszej i najcieplejszej części doby była dodatnia.

Jeśli więc rano mamy minus 5 stopni, a po południu plus 15 stopni, to średnia wynosi plus 5 stopni i kwalifikuje się do tego, aby te minus 5 stopni o poranku nazwać przymrozkiem.

Nie będzie też błędem jeśli przymrozek nazwiemy mrozem. Jednak, jeśli temperatura w nocy lub rano spadnie do minus 15 stopni, a w ciągu dnia nie ociepli się do więcej niż plus 5 stopni, to średnia dobowa wyniesie minus 5 stopni, będzie ujemna i wówczas nie możemy mówić o przymrozku, lecz o zwykłym mrozie.

 

Jak duży może być przymrozek?

 Dobowe wahania temperatury rzadko kiedy przekraczają u nas 20 stopni, a więc o przymrozku można mówić nawet, gdy rano jest minus 10 stopni, pod warunkiem, że po południu ociepli się o około 20 stopni i średnia będzie wyższa niż zero.

Dlaczego więc uważamy, że przymrozek to lekki mróz?

Ponieważ przeważnie mamy z nimi do czynienia w przejściowych porach roku, jesienią i wiosną, kiedy po lekkim porannym mrozie, następują ciepłe popołudnia.

Przymrozki mają szczególnie znaczenie dla rolników, ogrodników, działkowców i sadowników, a zwłaszcza dla ich upraw, stąd też tak dokładne odróżnianie ich od typowego mrozu.

 

Jakie rozróżniamy rodzaje przymrozków?

O złożoności definicji przymrozku świadczy również podział tego terminu na trzy rodzaje:

- radiacyjne – wypromieniowanie ciepła z podłoża do atmosfery;

- adwekcyjne – napływ zimnej masy powietrza;

- radiacyjno-adwekcyjne – forma mieszana, gdy adwekcja i radiacja występują po sobie w krótkim czasie.

 

Ze względu na porę występowania rozróżnia się przymrozki:

- późne – występujące wiosną

- wczesne – występujące jesienią.

 

Ze względu na wysokość występowania:

- gruntowe – obniżenie temperatury gruntu do 0 °C i mniejszej

- przygruntowe – występujące 5 cm nad gruntem.

 

Jak chronić drzewa przed przymrozkami?

Zazwyczaj drzewa dobrze znoszą spadki temperatury zimą. Gorzej natomiast reagują na wiosenne przymrozki. Kiedy rozpoczynają wegetację – spada ich odporność na mróz. Dlatego trzeba je wtedy chronić.

Metody ochrony:

- Zraszanie drzew – to stary sposób ochrony przed przymrozkami. Woda osiada na płatkach i zamarza utrzymując temperaturę ok. 0˚C. Chroni to roślinę przed większym mrozem.

- Zadymianie – sprawdza się przy niewielkich spadkach temperatury. Po zachodzie słońca rozłóż w kilku miejscach ogrodu wilgotną słomę i podpal ją. Rozchodzący się dym ochroni też rośliny ozdobne.

- Ogrzewanie powietrza – poprzez spalanie brykietu, słomy, trocin. Możesz także zastosować konstrukcje z tektury falistej rozstawione ponad niskimi drzewami albo przykryć korony agrowłókniną i słomianymi matami.