Asset Publisher Asset Publisher

Zimowe prace w lesie


Od jakiegoś już czasu gości u nas zima. Wpierw las i łąki pokryły się białą warstwą śnieżnego puchu, a siarczyste mrozy skuły solidnie tafle naszych kociewskich jezior. Obecnie mamy do czynienia z ociepleniem, które zamienia wszystkie charakterystyczne dla zimy objawy w jesienną pluchę.

Jednak takie warunki atmosferyczne nie odstraszają leśników, których to praca nie może być zawieszona na okres „nieprzyjemnej" pogody. Wraz z pracownikami Zakładów Usług Leśnych, dbają oni nieustannie o to aby zaspokoić potrzeby społeczeństwa i przemysłu drzewnego. Mowa tutaj o drewnie, które jest dla nas głównym źródłem ciepła. Siedząc w wygodnym, drewnianym fotelu, przy płonącym kominku, czytając ciekawą książkę, nawet nie zastanawiamy się nad tym, że wszystkie te dobra pochodzą z naszego lasu. Miejsca, do którego tak bardzo lubimy chodzić, chociażby na spacery. Dziś z drewna wykonuje się przeszło 30 tysięcy różnego rodzaju produktów, służących nam każdego dnia. Przeszło połowa pozyskiwanego rocznie w Polsce drewna, wykorzystywana jest do produkcji papieru bez którego nasze życie byłoby znacznie utrudnione.

Drewno, jako surowiec prawdziwie ekologiczny, prędzej czy później rozłoży się, a jego mikroelementy przyczynią się do użyźnienia gleby i odnowień kolejnych pokoleń lasów. Dlatego rola leśnika jest tak ważna, gdyż jego praca równomiernie służy zarówno człowiekowi, jak i przyrodzie. Jest on zobowiązany do zrównoważonego wykorzystywania darów lasu. Tak, aby zaspokajały one nasze potrzeby, a jednocześnie lesistość kraju nie zmalała. Wręcz powiększała się. Dlatego leśnik nie bacząc na trudności pogodowe, musi sumiennie wykonywać każdego dnia swe obowiązki. Niezależnie czy w temperaturze +40°C w letnim słońcu, czy przy -20°C zimą. O każdej porze roku leśnik ma określone zadania do wykonania, z których musi się wywiązać.

Leśnicy dbają o las od jego najmłodszych lat. Od momentu posadzenia młodych drzewek, aż po ich wycięcie w wieku w pełni dojrzałym. Poza  drzewami zajmują się również mieszkańcami lasu zarówno tymi z królestwa zwierząt jak i roślin.

W przeciwieństwie do wyobrażeń wielu, praca leśnika nie jest wcale usłana różami. Jest to zawód interdyscyplinarny. Wymagający zarówno sprawności fizycznej jak i intelektualnej. Warunki pracy sprzyjają tu wielu chorobom. Od grypy po reumatyzm zimą. Latem natomiast od udaru słonecznego po boreliozę, czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Poza tym leśnik przez cały rok narażony jest na różnego rodzaju urazy ciała i złamania. Jest to zawód dla ludzi z pasją. Niekoniecznie nastawionych na permanentny zysk, lecz na dobro powierzonego im mienia. Jest nim niemal jedna trzecia powierzchni naszego kraju, czyli lasy.

Zapraszamy do oglądnięcia ośmiominutowego  filmu pt.: ,,Dzień z życia leśnika" opracowanego przez RDLP w Warszawie.

W wielkim skrócie film przedstawia dzień pracy pracowników biurowych i terenowych Lasów Państwowych.

Link do filmu:

https://youtu.be/eJ503luTIHM