Lista aktualności Lista aktualności

Bez czarny - dobre bo z lasu

Bez czarny (Sambucus nigra)

Czerwiec jest porą kwitnienia bzu czarnego (Sambucus nigra). Krzew posiada drobne białe kwiatki zebrane w płaskie baldachy. Owoce dojrzewają na przełomie sierpnia i września przybierając charakterystyczny zbliżony do czarnego kolor. Roślina ta jest dość pospolita i można ją spotkać w lasach, na polach, czy też w pobliżu zabudowań.

Informacje o leczniczych właściwościach bzu są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Napary z tej rośliny były traktowane jako cudowny lek na wiele chorób, a okazy w pobliżu domostw chroniono i pielęgnowano wierząc że posiada magiczne właściwości i chroni przed nieczystymi mocami. Ścięcie krzewu miało grozić nieszczęściem.

Dziś wiadomo że bez ma szerokie zastosowanie w lecznictwie – kwiaty mają właściwości wykrztuśne, napotne, przeciwgorączkowe a nawet stosowane zewnętrznie –przeciwzapalne. Owoce natomiast działają m.in. przeciwbólowo, moczopędnie, ale również ze względu na zawartość antocyjanów przeciwutleniająco. Warto więc przygotować syrop z kwiatów,  powidełka z owoców, a nawet zapiec kwiaty w cieście naleśnikowym. Lemoniada z użyciem kwiatów bzu z pewnością przyniesie ochłodę w ciepłe dni.

Przygotowane przetwory docenimy w szczególności w okresie jesieni i zimy, gdy z pewnością z chęcią wykorzystamy syrop z „leśnej apteki” do walki z przeziębieniem.

Nie ma nic lepszego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, towarzyszące nam od wieków. W publikacji Lasów Państwowych znajdziecie aż 115 przepisów na przygotowanie niebanalnego obiadu, napoju czy deseru. Wszystkie przepisy zostały stworzone przez leśników, a kto jak kto, ale oni wiedzą najlepiej jak smaczny może być las.
Książka pt.

,,Dobre z lasu, czyli natura
od kuchni"
               
               do pobrania za darmo

Aby pobrać lub przeglądać książkę online  >> KLIKNIJ <<

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.

                                                                       PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!

 

 

UWAGA: W przypadku przedruku niniejszego artykułu lub jego wykorzystania na innej stronie internetowej należy podać autorów tekstu i zdjęć oraz link do strony z tekstem oryginalnym