Asset Publisher Asset Publisher

Uwaga -polowania zbiorowe!

Na terenie obwodów łowieckich VI rejonu hodowlanego ,,Kociewie" ruszyły polowania zbiorowe wykonywane przez myśliwych należących do kół łowieckich tego rejonu

Czym jest polowanie zbiorowe?

Poniższe rozporządzenie definiuje czym jest ten rodzaj polowania:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA

z dnia 22 marca 2005 r.

w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania.

ze zmianami wprowadzonymi w dniu 22 września 2010 r.

Rozdział 1

14c. polowanie zbiorowe - rozumie się przez to polowanie wykonywane z udziałem co najmniej dwóch współdziałających ze sobą myśliwych albo myśliwego i naganiacza, zorganizowane przez dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego, prowadzone przez prowadzącego polowanie; polowaniem zbiorowym nie jest poszukiwanie postrzałka, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 i 3;

14d. polowanie zbiorowe z ambon - rozumie się przez to polowanie zbiorowe, na którym myśliwi zajmują stanowiska wyłącznie na ambonach umożliwiających oddanie strzału z wysokości co najmniej 2 m (odległość od powierzchni gruntu do podłogi w ambonie) i na którym każde pędzenie rozpoczyna się i kończy o czasie wyznaczonym przez prowadzącego polowanie;

Kiedy odbywają się polowania zbiorowe?

Z reguły polowania zbiorowe odbywają się w dni wolne pod pracy i święta czyli zwyczajowo soboty i niedziele. Nie jest to jednak regułą ani zasadą. Mogą bowiem odbywać się również w dni powszednnie. Wszystko zależy od zarządu koła łowieckiego.

Okres w jakim organizowane są polowania zbiorowe przypada na miesiące od października do końca stycznia. Jest to okres o zmniejszonym ruchu turystycznym społeczeństwa w lesie.

Co robić zanim wybiorę się do lasu w okresie polowań zbiorowych?

Należy upewnić się na teren jakiego obwodu łowieckiego wybieramy się. Następnie można skontaktować się z dzierżawcą tego obwodu tj. kołem łowieckim lub wójtem, sołtysem, burmistrzem, prezydentem miast czy też  nadleśnictwem,  na terenie którego znajduje się dany obwód łowiecki i zapytać osobę merytorycznie odpowiedzialną za dział łowiectwa czy w danym dniu na wskazanym obwodzie łowieckim będzie przeprowadzane polowanie zbiorowe.

Wymóg przekazywania informacji przez koła łowieckie do ww. urzędów precyzuje wspomniane wcześniej rozporządzenie ministra środowiska:

Rozdział 5

§ 28. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego, kierując się troską o bezpieczeństwo osób i mienia, uprzednio zawiadamia właściwych miejscowo nadleśniczych oraz wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) o terminach organizowanych przez siebie polowań zbiorowych.

Zwyczaje i ceremoniał łowiecki na polowaniach zbiorowych

Pod tym linkiem znajduje się bardzo obszerny opis polowania zbiorowego w którym autor opisuje w 10 częściach ceremoniały związane z polowaniem.

http://www.hagard.ar.krakow.pl/content.php?id=polowania_1