Asset Publisher Asset Publisher

Obchody 77 rocznicy mordu w Lesie Szpęgawskim

Corocznie w ostatnią niedzielę września odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę mordu w Lesie Szpęgawskim. Poprzez swoją obecność i modlitwę w miejscu, gdzie rozstrzelano ponad 7 tysięcy osób, starogardzcy leśnicy oddali hołd poległym.

W miejscu Pamięci Narodowej – Lesie Szpęgawskim - 25 września b.r. odbyły się uroczystości oddania hołdu pomordowanym na Ziemi Kociewskiej w czasie II Wojny Światowej.
Szpęgawsk pod Starogardem Gdańskim to trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa i Mniszku pod Świeciem, miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa. Od września 1939 do stycznia 1940 roku oddziały Selbstschutzu dokonywały w miejscowym lesie zbiorowych egzekucji kociewskiej i kaszubskiej inteligencji. Rozstrzeliwano księży, nauczycieli, działaczy społecznych i politycznych. Razem zginęło tam ok. 7 tysięcy osób.
Delegacja pracowników Nadleśnictwa Starogard  wzięła udział w obchodach, które rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego. Następnie odbyły się okolicznościowe wystąpienia oraz złożenie wiązanek kwiatów, po których odprawiona została uroczysta Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Biskupa Pomocniczego Wiesława Śmigła.
Obchody zakończył Apel Poległych oraz odegranie pieśni „Rota" w wykonaniu Pelplińskiej Orkiestry Dętej. Co roku w ostatnią niedzielę dziewiątego miesiąca do Lasu Szpęgawskiego nieopodal Starogardu Gdańskiego przybywa wiele osób. Osób pamiętających o tragedii, która się tam wydarzyła. Z rąk niemieckiego okupanta rozstrzelano mieszkańców miasta i okolicznych wsi: cywilów, kobiety i dzieci, w tym przedstawicieli polskiej inteligencji. W uroczystościach udział wzięli posłowie na Sejm RP: Jan Kilian oraz Kazimierz Smoliński, Starosta Powiatu Starogardzkiego Leszek Burczyk, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Wójt gminy Starogard Gdański Stanisław Połom oraz inni samorządowcy i przedstawiciele lokalnych zrzeszeń.