Asset Publisher Asset Publisher

Inwentrayzacja zwierzyny 2016 - podsumowanie

W gospodarce łowieckiej podstawowym obszarem do jej prowadzenia jest tzw. rejon hodowlany. Powierzchnia administracyjna Nadleśnictwa Starogard jest równa powierzchni rejonu hodowlanego i nosi nazwę: VI Rejon Hodowlany ,,Kociewie". Każdy rejon podzielony jest na obwody łowieckie które dzierżawią poszczególne koła łowieckie.

W celu prowadzenia odpowiedniej gospodarki łowieckiej populacjami zwierząt łownych należy sporządzić tzw. wieloletnie łowieckie plany hodowlane (WŁPH). WŁPH sporządzenie są na okres 10 lat dla określonego rejonu hodowlanego. Aktualnie obowiązujący plan dobiega końca dlatego do sporządzenia nowego należało wykonać inwentaryzację zwierzyny. Obrana została metoda tyraliery czyli tzw. metoda pędzeń próbnych. 

W dniach 10, 11 i 12 marca 2016 r. pracownicy Nadleśnictwa Starogard wraz z członkami kół łowieckich należących do VI Rejonu Hodowlanego przeprowadziło inwentaryzację zwierzyny metodą pędzeń próbnych.  Metoda ta polega na liczeniu zwierząt przemieszczających przez fragment lasu w kierunku obserwatorów, których zadaniem jest rozpoznanie i policzenie zwierzyny. W praktyce pędzenia przeprowadza się na ok. 10% powierzchni leśnej obszaru rejonu hodowlanego.

Niespełna 470 osób w tym leśnicy i myśliwi w ciągu trzech dni policzyli zwierzynę na 30 losowo wyznaczonych powierzchniach o areale stanowiącym wskazywane min. 10% obszaru, dla którego prowadzona jest ocena. Po każdym liczeniu zostały zebrane dane od każdego obserwatora, zsumowane i przekazane do dalszej analizy. Tu wyniki przelicza się na całość powierzchni leśnej określa się kondycję zdrowotną zwierzyny, strukturę wiekową i płciowej populacji. Gotowe będą wykorzystane w praktyce i realizowane w okresie 2017 – 2026.